poniedziałek, 31 października 2011

Jak płacić mniej za ogrzewanie mieszkania?


Dziś kolejny wpis o tym jak płacić mniej i dzięki temu oszczędzać pieniądze. Zajmijmy się ogrzewaniem mieszkania. Czy jest możliwe, aby nadal czuć komfort termiczny, nie marznąć we własnym mieszkaniu i nie musieć płacić wysokich rachunków za jego ogrzewanie? Jak najbardziej tak! Oto kilka prostych rad jak zaoszczędzić na ogrzewaniu.


1. Uszczelnij lub wymień okna
Przez nieszczelne okna może uciekać nawet 10-20% ciepła! To bardzo dużo, dlatego jeśli w Twoim mieszkaniu masz stare i nieszczelne okna naprawdę opłaca Ci się ich wymiana - najlepiej na trzyszynowe. Jeśli tylko czujesz, że od okien „ciągnie” to wydatek na ich wymianę zwróci Ci się w niższych rachunkach za ogrzewanie.

2. Pilnuj stałej temperatury w mieszkaniu
Więcej energii pochłonie ponowne rozgrzanie grzejników, niż utrzymywanie stałej temperatury przez cały dzień. Dlatego gdy na zewnątrz jest naprawdę zimno, nie opłaca Ci się przykręcać ich gdy wychodzisz na cały dzień z mieszkania. Ustal jaki masz komfort cieplny i staraj się, aby stale był on utrzymywany. Mówi się, że zlecana temperatura to 20 st. C.
Jedyny moment, gdy warto rozważyć wyłączenie grzejników, to gdy nie będzie Cię w mieszkaniu przez kilka dni.

3. Zdemontuj grzejnik w kuchni
To często stosowany trik na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Ile czasu spędzasz w kuchni? Jeśli nie jesteś zapalonym kucharzem, który spędza tam każdą wolną chwilę, to może warto rozważyć wymontowanie tam grzejnika? Powietrze ogrzeje się i tak wymieniając się z tym z innych pomieszczeń, a dodatkowo możesz zyskać więcej miejsca!

4. Zwróć uwagę jak wietrzysz mieszkanie
Ciężko sobie wyobrazić, aby mieszkania nie wietrzyć, ale jest to jeden z kluczowych momentów, gdy tracisz ciepło. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby rozbić to rozsądnie. Wietrz krótko, ale intensywnie, tzn. staraj się aby trwało to jak najkrócej. Nie zostawiaj rozszczelnionego okna na cały dzień lub noc. W ten sposób nadal będziesz mógł cieszyć się świeżym powietrzem i jednocześnie ograniczysz utratę ciepła.

4. Nie zastawiaj grzejników
Warto zwrócić uwagę, na to czy grzejniki nie są zastawione. W ten sposób zakłócona jest cyrkulacja powietrza i pomieszczenia nagrzewają się dużo wolniej. Odsuń wszystkie meble, które mogą powodować, że nie całe ciepło dociera do Ciebie. Zmień na zimę firanki i zasłonki na krótsze.

5. Spróbuj poprawić ocieplenie mieszkania
Oczywiście sam masz na to niewielki wpływ (no może poza momentem, kiedy decydujesz się na zakup danego mieszkania), ale nadal warto nie odpuszczać tego tematu. Staraj się wpływać na zarząd wspólnoty lub spółdzielni. Spróbuj namówić sąsiadów, aby poparli Cię na zebraniu. A na szybko możesz założyć specjalne ekrany, które odbijają ciepło grzejnika od ściany, dzięki czemu ogrzewasz pokój a nie ścianę budynku.

Pisałem już o tym jak oszczędzać gaz i energię elektryczną mimo rosnących cen a także o tym jak oszczędzać prąd na przykładzie lodówki.

sobota, 29 października 2011

Najbezpieczniejsze banki 2011


Jeśli idzie sztorm to warto schronić się w bezpiecznej przystani. Tylko gdzie ją znaleźć. Dla tych którzy wierzą jeszcze w wyceny dokonywane przez znane międzynarodowe agencje proponuję zapoznać się z najnowszym rankingiem najbezpieczniejszych banków w 2011 roku przygotowanym przez magazyn Global Finance na bazie ocen agencji Moody’s, Standard&Poor’s oraz Fitach, a także wielkości aktywów.

Nadal najbezpieczniejszym bankiem jest niemiecki KfW – w końcu to bank państwowy więc nie ma się co dziwić, że ludzie ufają w jego bezpieczeństwo. Upadnie dopiero, gdy niemieckiego państwa nie będzie stać, aby mu pomóc. Chociaż jak pokazuje historia i obecna rzeczywistość chyba nic nie jest już niemożliwe…

A jak radzą sobie grupy finansowe obecne w Polsce…

6. (-) Rabobank z Holandii (właściciel Rabobank Polska i akcjonariusz w BGŻ)
10. (+4) Banco Santander z Hiszpanii (właściciel m.in. BZ WBK)
15. (+3) BNP Paribas z Francji (właściciel BNP Paribas Polska)
16. (+3) HSBC z Wielkiej Brytanii (właściciel HSBC Polska)
21. (-1) Credit Agricole z Francji (właściciel dawnego Lukas Banku, a teraz już Credit Agricole Bank Polska S.A.)
22. (+5) Nordea Bank ze Szwecji (właściciel Nordea Bank Polska)
33. (+6) Deutsche Bank z Niemiec
35. (+6) Societe Generale z Francji (właściciel Eurobanku)

Z zestawienia wypadły m. in. Caja de Ahorros y Pensiones de Barcelona (la Caixa) z Hiszpanii oraz DnB NOR z Nowegii (współwłaściciel DnB NORD Polska – który właśnie wystawił na sprzedaż polską spółkę).

Pełny ranking znajdziecie tutaj.