niedziela, 31 sierpnia 2008

Energia słoneczna – nasza przyszłość?

Pewnie już wszyscy słyszeli o tym, że jutro możliwe jest zakręcenie nam przez Rosję kurka z gazem. Czy tak będzie, na pewno wszyscy się przekonamy. Ja uważam, że nie – co najwyżej podniosą nam ceny ;] Dlaczego Rosji nie opłaca się mocno windować cen i tym bardziej straszyć możliwym nagłym odcięciem dostaw? A no dlatego, że skłoni to do poszukiwania źródeł energii alternatywnej, które przy drożejącym gazie będą relatywnie coraz tańsze. Swoją drogą był to jeden z powodów dla których OPEC sam zdecydował się zwiększyć wydobycie ropy, by zatrzymać rosnącą bańkę spekulacyjną na tym surowcu.

Niemcy już się do tego przygotowują i w 2004 wprowadzili dopłaty do zakupu paneli do produkcji energii ze światła słonecznego. Spowodowało to zwiększenie się popytu i wzrost ceny z 25$ w 2003 do 250$ w tym roku. Prognozuje się jednak, że w miarę rozwoju technologii produkcji silikonowych paneli ich ceny będą spadać. Dodatkowo ponieważ koszt energii z paliw kopalnych tj. węgiel, ropa czy gaz będzie stale rósł (nie łudźmy się surowce powoli się kończą i samo ich wydobywanie z coraz głębszych pokładów musi drożej kosztować), relatywnie cena energii słonecznej będzie coraz niższa. Badania firmy New Energy Finance pokazują, że ceny paneli spadną w przyszłym roku o 40%.

Czy zatem warto zastanowić się nad montażem instalacji do produkcji energii z promieni słonecznych. Jak najbardziej tak! Daje to dużą niezależność od wahań cen energii na rynku i mimo wymaganej większej inwestycji na początku – na pewno zwróci się w dłuższym okresie. Największą produkcję energii solarnej otrzymamy oczywiści w okresie od marca do końca września, dzięki odpowiedniemu w tym czasie nasłonecznieniu. Obecnie montowane na dachach instalacje wykorzystywane są do podgrzewania wody (technologia jeszcze nie jest na tyle rozwinięta, aby można było w ten sposób ogrzewać całe mieszkania, ale w przyszłości kto wie?). I chyba najważniejsze jest to, że Słońce to odnawialne źródło energii i samo jego promieniowanie nic nie kosztuje.

Jak działa sam kolektor? Jest to zazwyczaj czarny silikonowy panel, który pod zewnętrzną szklaną warstwą kryje najważniejszy element, czyli absorber, który pochłania promienie słoneczne. Po nim znajduje się sieć rurek wypełnionych specjalnym płynem i biegnących aż do zbiornika z wodą. Płyn nagrzewając się ogrzewa wodę. Proste?

Dodatkowo można zmniejszyć koszty inwestycji dzięki środkom z Unii Europejskiej na inwestycje proekologiczne, o które możesz zapytać w swojej gminie. Okazuje się zatem, że nie ma się co bać Rosji i jej kurka. Lepiej samemu zatroszczyć się o swoją niezależność, a przy okazji oszczędzić pieniądze.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, albo chciałbyś aby napisał na jakiś konkretny temat - zapraszam do pozostawienia komentarza Będę wdzięczny za wszystkie opinie.

3 komentarze:

  1. Mozesz napisac cos wiecej na ten temat: to znaczy konkretny koszt montazu i surowców na taki system oraz przelicznik zwrotu tych kosztów?!

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie jestem oczywiście ekspertem w tej sprawie, ale cały zestaw składa się z samego kolektora słonecznego, zbiornika wody oraz aparatury sterującej. Zazwyczaj sam zbiornik może być ogrzewany przez energię słoneczną, jak i drugie źródło (może to być zarówno grzałka elektryczna – ta opcja chociaż tańsza na początku w sumie pewnie wychodzi drożej, albo ciepło z kotła grzewczego). Same zestawy mają różne ceny w zależności od pojemności bojlera i wielkości powierzchni czynnej absorpcji światła (czyli wielkości kolektora). Najtańsze to kilka tysięcy a te droższe to niestety w sumie wydatek co najmniej 10 tys. Czy się opłaca? Pewnie wszystko zależy od konkretnej sytuacji (ile ciepłej wody potrzebujesz i jak ją teraz ogrzewasz, oraz oczywiście czy świeci u Ciebie Słońce ;]). W dłuższym okresie na pewno, o czym świadczą coraz częściej pojawiające się kolektory w moim sąsiedztwie. Jeśli chcesz mogę spróbować coś policzyć w weekend.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałem ostatnio o pompach ciepła. Są dość drogie, ale szybko się zwracają.

    http://taniefinanse.googlepages.com/
    http://e-biznes24eu.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń